Nowy szczep wirusa ptasiej grypy

 

Nowy szczep wirusa ptasiej grypy

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzega, że nowy szczep wirusa ptasiej grypy, wykryty w tym roku u drobiu w Chinach, Laosie i Wietnamie, stwarza duże zagrożenie dla rolnictwa w Azji Południowo-Wschodniej.

Szczep A(H5N6) jest szczególnie groźny, ponieważ został wykryty w miejscach znacznie oddalonych od siebie i jest wysoce zjadliwy. Oznacza to, że u zakażonego drobiu szybko występują objawy choroby i powoduje on wysoką śmiertelność. Najgroźniejszy dotychczas szczep wirusa – H5N1 rozprzestrzenił się z Azji Południowo-Wschodniej w połowie 2003 r., docierając do ponad 60 krajów, także w Europie.

 

Spowodowało to wprowadzenie przez UE licznych zakazów importu drobiu, m.in. z Tajlandii, który został zniesiony dopiero w 2012 r. W 2013 r. we Włoszech, w regionie Emilia-Romagna stwierdzono 6 przypadków kolejnego szczepu wirusa ptasiej grypy o wysokiej patogeniczności – H7N7. Nowy szczep H5N6 stwarza niewielkie zagrożenie dla ludzi, jak do tej pory zarejestrowano jeden przypadek śmiertelny w Chinach w wyniku kontaktu z zakażonym drobiem.

 

FAMMU/FAPA /AT/

 

 

Stronę odwiedziło 2165460 osób.
realizacja 2011: studio fabryka